Uchwała Nr XVI/90/04 Rady Gminy Wielka Nieszawka z dnia 1 lipca 2004 roku e sprawie zmiany uchwały dotyczącej przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Wielka Nieszawka ( część wsi Brzoza).
Uchwała Nr XVI/90/04
Rady Gminy Wielka Nieszawka
z dnia 1 lipca 2004 roku
w sprawie: zmiany uchwały dotyczącej przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Wielka Nieszawka (część wsi Brzoza).
Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 6, poz. 41), w zwiazku z art. 7 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 121 poz. 1266) Rada Gminy Wielka Nieszawka uchwala, co następuje:
§ 1. W §1 uchwały Nr VIII /43/03 Rady Gminy Wielka Nieszawka w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Wielka Nieszawka (część wsi Brzoza) - po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
“3. Dopuszcza się oddzielne prowadzenie procedury i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa w § 1 ust 1 - dla części obszaru, o którym mowa w ust § 1 ust. 2 (z uwagi na uwarunkowania wynikające z art. 7 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych).”
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/ Bronisław Krywionek
Uzasadnienie do uchwały Nr XVI/90/04 Rady Gminy Wielka Nieszawka z dnia 1 lipca 2004 roku w sprawie: zmiany uchwały dotyczącej przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Wielka Nieszawka (część wsi Brzoza).
Procedura sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zapoczątkowana uchwałą Nr VIII /43/03 Rady Gminy Wielka Nieszawka w sprawie przystapienia do sporzadzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Wielka Nieszawka (część wsi Brzoza), jest obecnie na etapie przed uzgodnieniami. Jednym z kolejnych etapów procedury planistycznej jest uzyskanie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne. Sposób postępowania w celu uzyskania takiej zgody określa art. 7 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych:
a. dla gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – o zgodę na zmianę przeznaczenia występuje się do ministra właściwego do spraw środowiska, po uzyskaniu opinii wojewody,
b. dla pozostałych gruntów leśnych – o zgodę na zmianę przeznaczenia występuje się do wojewody.
W obszarze objetym niniejszym planem występują grunty leśne wymienione w ppkt. a - wymagajace uzyskania w/w zgody.
Z uwagi na to, że uzyskanie zgody ministra na zmianę przeznaczenia gruntów wymienionych w ppkc. a trwać może ok. trzy miesiące – zasadne jest podjęcie następujących działań:
1. Podzielenie obszaru objętego niniejszym planem na 2 części. Część pierwsza (zdecydowana większość obszaru objętego planem) nie zawierałaby gruntów leśnych wymagających odlesienia, część druga (mniejszy teren położony w północnej części wsi Brzoza) obejmowałaby grunty leśne wymienione w ppkc. a.
2. Prowadzenie dalszej procedury planistycznej oddzielnie dla każdej z w/w części. Umożliwi to uchwalenie i wejście w życie planu miejscowego dla części pierwszej przynajmniej o trzy miesiące wcześniej (tym samym wcześniejsze zaspokojenie potrzeb ew. inwestorów), niż druga (mniej istotna dla potrzeb mieszkańców Gminy) część obszaru objętego planem.
Na omówione powyżej rozwiązanie wyraził zgodę Wydział Rozwoju Regionalnego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy (sprawujący w imieniu wojewody nadzór nad planowaniem przestrzennym w gminach). W/g uzgodnionego stanowiska tego wydziału – w/w rozwiązanie możliwe będzie po zmianie uchwały Nr VIII /43/03 (w formie przedstawionej w niniejszym projekcje uchwały).
Przewodniczący Rady Gminy
/-/ Bronisław Krywionek