Protokół Nr XVII/04 z sesji Rady Gminy Wielka Nieszawka, która odbyła się w dniu 2 sierpnia 2004 roku.
P R O T O K Ó Ł Nr XVII/04
z sesji Rady Gminy Wielka Nieszawka, która odbyła się w dniu 2 sierpnia 2004 roku w godz. 8ºº do 8-40 w Ośrodku Kultury w Małej Nieszawce.
Obecni wg list obecności stanowiących załączniki nr 1 i nr 2 do protokołu.
Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia:
- stwierdzenie quorum.
2. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązań dotyczących finansowania inwestycji – ( druk nr 1).
3. Zakończenie sesji.
Ad. 1.
Sesję otworzył Przewodniczący Rady Bronisław Krywionek, który na wstępie powitał zebranych. Następnie poinformował, że dzisiejsza sesja jest zwołana w innym trybie niż dotychczasowe tj. na wniosek Wójta, co reguluje art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Przewodniczący Rady wyjaśnił, że zachodzi konieczność, aby Rada zajęła stanowisko w dwóch sprawach związanych z pozyskaniem środków z Unii Europejskiej na wcześniej już zaplanowane inwestycje. Z uwagi na to, że Przewodniczący Rady zwołując dzisiejszą sesję nie dotrzymał terminu, który określa § 25 pkt. 1 Statutu Gminy poinformował radnych, że przysługuje im prawo do złożenia wniosku o przesunięcie sesji na inny termin. Wniosek taki musi być jednak złożony na początku sesji. Jednocześnie poinformował, że na wyniki sesji czeka Urząd Marszałkowski w dniu dzisiejszym do godz. 13ºº. Przewodniczący zapytał czy są uwagi co do trybu zwołania sesji - bo na porządek obrad ma wpływ tylko wnioskodawca- Wójt - również na jego zmianę.
Radni nie zgłosili uwag do trybu zwołania sesji.
Wójt – wyjaśnił, konieczność zwołania dzisiejszej sesji. Poinformował, że w czwartek 29.07.br. wpłynęła faxem informacja z Urzędu Marszałkowskiego, że do dnia 2.08. 2004 r. do godz. 13ºº należy uzupełnić wnioski o środki strukturalne w kwocie 4,5 mln zł, które zostały złożone na planowane inwestycje w dniu 2 lipca br. W związku z tym została uzgodniona z Urzędem Marszałkowskim treść wymaganej uchwały , która została pozytywnie zaopiniowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Radni jej projekt otrzymali w materiałach na sesję. Następnego dnia RIO poinformowała Panią Skarbnik, że w zamian pierwotnej uchwały należy podjąć dwie uchwały, których projekty radni otrzymali w dniu dzisiejszym. Wójt zaznaczył, że nie mają one wpływu na wysokość dotychczasowej kwoty. Jak wniosek zostanie rozpatrzony, a przetargi rozstrzygnięte konieczne będą kolejne zmiany budżetu, aby dostosować w nim kwoty wynikające z przetargu. W związku z taką sytuacją Wójt złożył wniosek o zmianę porządku posiedzenia w następującej formie :
1. Otwarcie posiedzenia:
- stwierdzenie quorum;
2. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniego planu inwestycyjnego ( druk nr 1);
3. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2004 rok ( druk nr 2);
4. Zakończenie sesji.
Wójt będąc przy głosie, omówił przedstawione projekty uchwał:
a/ projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniego planu inwestycyjnego. Wieloletni plan inwestycyjny- który został przyjęty uchwałą Rady Gminy w głównej mierze dotyczył inwestycji na 2004 rok. Z uwagi na to, że wydłużył się termin złożenia wniosku – niezawiniony przez gminę, gdyż gmina była gotowa do złożenia wniosku już w m-cu kwietniu – proponuje się rozłożenie inwestycji na lata 2004 i 2005. Zakładając, że wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone z uwagi na wymagane procedury, gmina nie byłaby w stanie zrealizować planowanych inwestycji w br. Marszałek ma termin 60 dni na rozpatrzenie złożonego wniosku, następnie 88 dni jest na rozstrzygnięcie procedury przetargowej, więc inwestycje można by było rozpocząć dopiero w listopadzie. W związku z taką sytuacją realizację zamierzonych inwestycji planuje się zakończyć do 30.09.2005.
b/ projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2004 r. dotyczy zmiany załącznika nr 4 do budżetu w części “wieloletnie programy inwestycyjne gminy Wielka Nieszawka” - tak jak życzy sobie Unia Europejska. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie ( tj. budowa sieci kanalizacyjnej, budowa sieci wodociągowej, rozbudowa oczyszczalni ścieków ) zostało rozpisane w załączniku do projektu uchwały z dokładnym wskazaniem ile środków na poszczególne zadania pochodzić będzie z budżetu gminy, ile z budżetu państwa, a ile ze środków unijnych w poszczególnych latach . Wskazane w załączniku do uchwały kwoty zapewne ulegną zmianie po przetargach ( a to wynika z kosztorysów inwestorskich, które gmina posiada). Również w projekcie zapisano takie zadania jak: “bezpieczeństwo na drogach” oraz “ rozwój dzieci i młodzieży” – o czym będzie mowa w późniejszym terminie. Wójt wniósł o przyjęcie przestawionych w pkt. a i b projektów uchwał.
Z uwagi na to, że Wójt zaproponował zmianę porządku posiedzenia dzisiejszej sesji , wprowadzając rozpatrzenie dwóch projektów uchwał, Przewodniczący Rady poprosił o uwagi do rozszerzenia porządku. Radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek Wójta o rozszerzenie porządku posiedzenia. Za rozszerzeniem głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych nie było głosów wstrzymujących nie było. Przewodniczący stwierdził, że Rada przyjęła wniosek Wójta.
Zgodnie z porządkiem dzisiejszych obrad , Przewodniczący Rady stwierdził, że na stan 15 radnych obecnych na sesji jest 15 - co oznacza, że Rada jest władna do podejmowania uchwał, stanowisk, decyzji.
Następnie poprosił o oznaczenie projektu uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniego planu inwestycyjnego jako ( druk nr 1), a projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2004 rok jako ( druk nr 2).
Ad. 2.
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad projektem uchwały dot. uchylenia uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniego planu inwestycyjnego ( druk nr 1) – stanowi zał nr 3 do protokołu..
Radny Romuald Wiśniewski – zapytał czy przy zmianie uchwały nie pominięto jakiegoś zakresu przedmiotowego, który był ujęty w poprzedniej uchwale inwestycyjnej.
Skarbnik Gminy Mirosława Mierzwińska – poinformowała, że ujęto wszystkie dotychczasowe zadania z tym, że ich realizację rozłożono na dwa lata.
Wójt – w uzupełnieniu wyjaśnił, że w projekcie uchwały zapisano zadania, które będą realizowane w latach 2004 –2005. Te inwestycje, które będą zrealizowane w 2004 roku są zapisane w budżecie tegorocznym ( nie w projekcie przedstawionej uchwały).
Innych głosów w dyskusji nie było.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały, którego przyjęcie poddał pod głosowanie. Za przyjęciem głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych nie było, głosów wstrzymujących nie było. Przewodniczący stwierdził, ze w wyniku głosowania została podjęta uchwała Nr XVII/94/04 – stanowi zał nr 4 do protokołu.
Ad. 3.
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad projektem uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2004 rok ( druk nr 2) – stanowi zał nr 5 do protokołu.
Radny Józef Przewięźlikowski – zapytał o budowę kanalizacji w Cierpicach, gdyż w załączniku do projektu uchwały wymieniono tylko sołectwa Wielka i Mała Nieszawka.
Wójt – wyjaśnił, że inwestycja dot. kanalizacji Cierpic zostanie zakończono w br. i na jej zakończenie są zabezpieczone środki. Zatem wniosek o środki unijne nie dotyczy tego sołectwa na odcinku kanalizacji.
Radny Romuald Wiśniewski – zapytał o następujące sprawy:
a/ w którym miejscu ma być prowadzona rozbudowana oczyszczalni ścieków,
b/ jak daleko posunęła się sprawa dotycząca kupna budynku od Nadleśnictwa, w którym planowano urządzenie Centrum Wymiany Młodzieży i Przedsiębiorczości oraz w którym miejscu planuje się budowę parku wodnego,
c/ czy dotacje, które otrzymuje gmina są bezzwrotne.
Wójt – ustosunkował się do powyższych pytań:
a/ rozbudowa oczyszczalni ma być prowadzona za przepompownią przy wjeździe na teren oczyszczalni,
b/ wykup budynku od Nadleśnictwa na dzień dzisiejszy jest nieaktualny z uwagi na lokatora, który stawia warunki nie do zrealizowania. W budżecie na 2004 r. na budowę parku wodnego zapisano środki w wysokości 140.000 zł gdyż był plan wymiany gruntu pod jego budowę. Z uwagi na ciągłe zmiany warunków wiążące się z finansami odstąpiono od tej transakcji. Trzeba będzie szukać innych rozwiązań, ale o tym Rada zostanie poinformowana w odpowiednim czasie. Trzeba się będzie jednak liczyć z kosztami wykupu gruntu, gdyż gmina nie dysponuje wymaganym obszarem,
c/ inwestycje z udziałem środków unijnych są trudnymi inwestycjami. Są one pod stałą kontrolą, muszą być ewidencjonowane w każdym dniu. Dotacje są bezzwrotne. Płacenie odbywa się etapami. Zwrot następuje po wykonaniu inwestycji. Zabezpieczenie obowiązuje przez 5 lat wekslem inblanco.
Radna Brygida Czapiewska – zapytała o możliwość pozyskania środków unijnych dla dzieci i młodzieży uczącej się.
Wójt – poinformował, że pozyskanie środków unijnych dla młodzieży uczącej się nie dotyczy naszej gminy gdyż nie mamy takiej szkoły na naszym terenie. O środki mogą starać się szkoły względnie organy prowadzące szkoły, ale ponadgimnazjalne.
Więcej głosów w dyskusji nie było.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały, którego przyjęcie poddał pod głosowanie. Za przyjęciem głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych nie było, 1 radny ( Romuald Wiśniewski ) oddał głos wstrzymujący. Przewodniczący stwierdził, że w wyniku głosowania została podjęta uchwała Nr XVII/95/04 – stanowi zał. nr 6 do protokołu.
Ad. 4.
Przewodniczący Rady podziękował zebranym za wzięcie udziału w sesji i zamknął obrady.
Protokołowała: Przewodniczący Rady Gminy
/-/ Maria Rumińska /-/ Bronisław Krywionek